DTH2024
DTH2024
Az idei Digitális Témahét témáját április 11-i költészet napja és a mesterséges intelligencia adta.
A 3.a osztály diájaival közösen ötletelve
A költészet és MI
címet adtuk projetktünknek.
Projekt előtti előkészületek:
Még a tavaszi szünet előtt felhívtuk a diákok, kollégák és szülők figyelmét, hogy április 11-én, a költészet napja alkalmából Szavalóversenyt tartunk.
Örömmel válogattunk a versek között, és hoztak a gyerekek saját maguk választotta költeményeket.


A projekt bevezetése
Fazeka Anna szeretett verses meséjével inditottuk a hetet: Öreg néne őzikéje. A történetet a https://dydudu.hu/diafilm/038/38.html oldalon található diafilm felolvasásával ismertük meg.
Tartalommondással és vázlatpontok írásával ellenőriztük a megértést.
Költészet napja és József Attila kapcsolata
Ezt a kapcsolatot prezentációval deritettük ki. A microsoft Copilot alkalmazás segítségével készültem fel és állítottam össze a diákat.

Versképek
Miről is szól a versem? Ezt foglalhatták össze a diákok. Ehhez https://wordart.com/ alkalmazást használtak.
Azon gyerekek, akik készültek a versmondó versenyre, a saját versükkel készültek, azok, akik nem készültek szabadon dolgozhattak kedvenc megismert verseikből: Öreg néne őzikéje, Cinege cipője, Nyitnikék.


Képgenerálás
Egész eddig az olvasottakat, hallottakat ügyesen illusztráltuk. Az aprólékosabb munkával dolgozók akár 2-3 órát is elrajzolgattak, de a kevésbé kreatív és lelkes gyerekek is 30-40 percet dolgoztak képeiken.
Az idei DTH alkalmával megismerkedtünk egy képgenerátorral: https://tengr.ai/
Miután bemutattam a felület használatát, önállóan dolgozhattak, továbbra is azon verssel kapcsolatosan, amivel az előző napon. Jó volt hallani a sok Ááááá és Úúúú csodálkozást és lelkesedést.
Versírás
A reggeli nagy siker után, újabb csodával ismerkedtünk meg.
https://copilot.microsoft.com/?showconv=1 alkalmazással verset irattunk. Az osztály közösen adott meg szavakat és feltételeket, promp-okat. Így hoztuk létre az osztály közös versét. A létrehozott vers szövegével pedig képet is generáltunk.
Sajnos a versírással nem voltunk megelégedve. A páros rím és négysoros utasítás hiányzott a létrejött alkotásban. Ezért kipróbáltunk eg másik MI-t. https://gemini.google.com/app -pal készült vers már jobban elnyerte tetszésünket. Igaz, ebbe is belejavítottunk kicsit.
Így jött létre a 3.a osztály és az MI közös alkotása: a Tavaszi csoda című vers.

